Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

  1. Dziś o godz. 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia, o 1515 Gorzkie Żale i ok. 1600 Msza św.
  2. Prosimy, aby dziś zapisać w zakrystii chorych, którzy pragną przystąpić do świątecznej spowiedzi. Ks. Mateusz odwiedzi chorych jutro od 11.30, natomiast Ks. Hubert we środę od 14.00.
  3. W poniedziałek nie będzie spotkania Dziewczęcej Służby Maryjnej oraz drogi krzyżowej dla dzieci.
  4. We wtorek po Mszy św. wieczornej zapraszamy na Drogę Krzyżową ulicami naszej Parafii.
  5. We wtorek dzień naszej parafialnej spowiedzi. Rozpocznie się ona o godz. 1400 i potrwa do 1800. Półgodzinna przerwa w spowiedzi rozpocznie się o godz. 1600.
  6. W tym tygodniu, wieczorem w Wielki Czwartek, rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, które zakończy się w Niedzielę Wielkanocną. To najważniejsze dni w roku liturgicznym.

Wielki Czwartek – Dzień Eucharystii i kapłaństwa. W archikatedrze w Przemyślu Msza św. z poświęceniem olejów o godz. 1000. W naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800. (Nie będzie Mszy o godz. 7.00). Następnie adoracja przy „Ciemnicy” do godz. 2300. Komunia św. podczas Mszy św. pod dwiema postaciami.

Wielki Piątek – Dzień Męki i Śmierci Chrystusa Pana. Obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, od którego nie ma dyspensy. Przypominamy, że wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia, natomiast post ilościowy (czyli trzy posiłki, w tym jeden do syta) obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Rodzice jednak powinni zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.

Adoracja od godz. 800. O godz. 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia i I dzień nowenny przed Świętem Miłosierdzia. O 1730 Droga Krzyżowa, Liturgia ku czci Męki Pańskiej o godz. 1800. Po nabożeństwie Gorzkie żale i Adoracja do godz. 2300.

Ofiary zebrane przy Adoracji Krzyża w Wielki Piątek będą tradycyjnie przekazane na renowację zabytków w Ziemi Świętej.

Wielka Sobota – Dzień modlitewnej ciszy. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie od godz. 800. Poświęcenie pokarmów w kościele o godz. 900, 1000, 1100 i 1200; w Niżatycach i Żuklinie o godz. 1000.

Uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 1900 (na to nabożeństwo przynosimy ze sobą świece).

Niedziela Zmartwychwstania – Procesja rezurekcyjna i Msza św. o godz. 700 oraz Msze św. o 930 , 1100 i 1300.

Dołóżmy starań, aby przeżyć modlitewnie i pobożnie święty czas największych świąt chrześcijaństwa.

 

 Msze Święte

 

  W niedziele i święta nakazane:

 

      7.30,  9.30,  11.00, 16.00

Codziennie od poniedziałku do soboty:

 

              7.00,  18.00

 

 Kancelaria

 

 

 

Kancelaria czynna jest codziennie

 

bezpośrednio po Mszy św. wieczornej

 

z wyjątkiem niedziel i świąt.

 

 

Patron parafii

 

 

       Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu świętego świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

             W Liście Św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie Św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

         We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.