Legion Maryi jest międzynarodowym stowarzyszeniem ludzi świeckich, których celem jest głoszenie chwały Boga, wspieranie Kościoła na polu ewangelizacyjnym i dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską w duchu zawierzenia i pod przewodnictwem Maryi Niepokalanie Poczętej.

Ruch ten powstał 7 września 1921 r. w Irlandii, a jego założycielem był Frank Duff - obecny kandydat na ołtarze. Pierwszym polskim legionistą był Anatol Kaszczuk, żołnierz armii gen. Andersa i to on w roku 1948 przeszczepił Legion Maryi na grunt polski.

W naszej parafii Legion istnieje od roku 2004. Pierwsi legioniści złożyli przyrzeczenie 26 sierpnia kiedy to obchodzimy święto Matki Bożej Częstochowskiej, stąd nasze prezydium czyli najmniejsza, podstawowa komórka LM działająca w parafii jest pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej. Obecnie nasze prezydium liczy 9 członków czynnych w tym 1 osoba w okresie próbnym i 8 członków wspierających.

 

Prezydentem Prezydium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

w Kańczudze jest Halina Wrona.

Opiekunem duchowym Prezydium jest ks. Paweł Polasz.

Spotykamy się w każdy czwartek po wieczornej Mszy Św.

 

Członkowie Legionu Maryi w ramach swoich obowiązków pełnią apostolat czynu i apostolat modlitwy, a szczególnie modlitwy różańcowej.

Apostolat modlitwy jaki podejmujemy to:

- codzienne odmawianie Kateny ( specjalnej modlitwy Maryjnej )

- pełne uczestnictwo we Mszy Św. ( jeśli to możliwe codziennie )

- coroczne podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

- wspieranie Bractwa Celestyńskiego ( codzienna modlitwa w intencji kapłanów )

- wspieranie Kół Żywego Różańca ( codziennie jeden dziesiątek Różańca Świętego )

- Różaniec Papieski

 

            W ramach apostolatu czynu:

- prowadzimy rozmowy w celu pozyskania nowych członków czynnych i wspierających

- odwiedzamy osoby starsze, chore i samotne

- służymy pomocą duchową wszystkim którzy są w potrzebie ( duchowo strapionym, wątpiącym i cierpiącym )

- włączamy się w wydarzenia roku liturgicznego w naszym Kościele ( przygotowanie adoracji Najświętszego Sakramentu, prowadzenie Różańca Świętego, noszenie figur i obrazów podczas procesji, oprawa Mszy Świętej )

- służymy pomocą przy organizowaniu różnych uroczystości w naszym Kościele ( opłatek parafialny, spotkanie członków Bractwa Celestyńskiego )

- corocznie organizujemy Legionowy Dzień Skupienia w naszej parafii

- pielgrzymujemy do sanktuariów Maryjnych i innych w całej Polsce ( Częstochowa, Łagiewniki, Jodłówka, Gidle, Leśniów, Licheń, Jędrzejów, Ludźmierz, Krzeptówki, Kałków )

- propagujemy cześć Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i Cudownego Medalika, rozdając Cudowne Medaliki wraz z modlitwą

- propagujemy czytanie książek i prasy katolickiej

- włączamy się w pracę podejmowane przez Radę Parafialną

- współpracujemy z innymi grupami działającymi w naszej parafii

 

           Formacja duchowa Legionistów odbywa się poprzez cotygodniowe spotkania członków, udział w Legionowych Dniach Skupienia, ogólnopolską pielgrzymkę Legionu Maryi we wrześniu, udział w corocznej uroczystości Acies z aktem odnowienia przyrzeczeń legionowych z okazji Święta Zwiastowania NMP.

 

       Legion Maryi nie niesie pomocy materialnej jego zadaniem jest troska o życie nadprzyrodzone swoich podopiecznych i pomoc duchowa każdej potrzebującej osobie. Legionistom nie wolno jednak przechodzić obojętnie obok ubóstwa materialnego i ludzi w potrzebie. Sprawy te kierują do Caritasu lub innych wspólnot mających w swoim charyzmacie pomoc materialną. Członkiem Legionu Maryi może być każdy kto jest świadomy swojego miejsca w Kościele Katolickim niezależnie od wieku, wykształcenia, wykonywanego zawodu czy posiadanej wiedzy religijnej. Każdy może dać innych świadectwo swojej wiary.

 

 

 Msze Święte

 

  W niedziele i święta nakazane:

 

      7.30,  9.30,  11.00, 16.00

Codziennie od poniedziałku do soboty:

 

              7.00,  18.00

 

 Kancelaria

 

 

 

Kancelaria czynna jest codziennie

 

bezpośrednio po Mszy św. wieczornej

 

z wyjątkiem niedziel i świąt.

 

 

Patron parafii

 

 

       Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu świętego świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

             W Liście Św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie Św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

         We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.