Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólną odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła; jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca. (św. Jan Paweł II).

 

            Do głównych obowiązków członków Róż należy odmawianie we własnym zakresie jednej przydzielonej tajemnicy różańca. Każda Róża powinna liczyć 20 osób - w ten sposób, jeśli każda z osób odmawia jedną tajemnicę, to wszyscy razem jako wspólnota odmawiają każdego dnia cały różaniec.

Żywy Różaniec jak sama nazwa wskazuje jest dziełem ludzi wierzących, którzy w codziennej modlitwie różańcowej wspierają cały Kościół. Żywy Różaniec powstał we Francji w Lyonie w 1826 roku jako pomoc dla misjonarzy w głoszeniu Ewangelii wszystkim ludziom. Inicjatorką tego dzieła była sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Żywy Różaniec szybko rozwinął się i jest obecny w każdym zakątku kuli ziemskiej.

 

W naszej parafii istnieje obecnie 12 Róż różańcowych. Zmiana tajemnic odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 730.

 

 

 

 

 

Róża Matki Bożej Królowej Polski

 

 

 

Zelatorka:

 

Teresa Piórkowska

 

 

 

Róża Miłosierdzia Bożego

 

 

 

 

Zelatorka:

 

Krystyna Grzebyk

 

 

Róża Matki Bożej Nieustającej Pomocy

 

 

 

Zelatorka:

 

Anna Dytrych

 

 

 

Róża św. Michała Archanioła

 

 

 

 

Zelatorka:

 

Irena Bachnacka

 

 

 

Róża Matki Bożej Gromnicznej

 

 

 

 

Zelatorka:

 

Elżbieta Ząbek

 

 

 

Róża Matki Bożej Saletyńskiej

 

 

 

 

Zelatorka:

 

Dorota Dolna

 

 

 

Róża Matki Bożej Fatimskiej

 

 

 

 

Zelatorka:

 

Elżbieta Kołotyło

 

 

 

Róża św. Jana Pawła II

 

 

 

 

Zelator:

 

Leszek Tomaka

 

 

Róża św. Jana XXIII

 

 

 

Zelator:

 

Maciej Olech

 

 

Róża św. Józefa

 

 

 

Zelator:

 

 

Adam Dubas

 

 

 

Róża Matki Bożej Bolesnej

 

 

 

 

Zelatorka:

 

Elżbieta Mazur

 

 

 

Róża Matki Bożej Niepokalanie Poczętej

 

 

 

 

Zelatorka:

 

Stanisława Wajda

 

 
 
 

 

 Msze Święte

 

  W niedziele i święta nakazane:

 

      7.30,  9.30,  11.00, 16.00

Codziennie od poniedziałku do soboty:

 

              7.00,  18.00

 

 Kancelaria

 

 

 

Kancelaria czynna jest codziennie

 

bezpośrednio po Mszy św. wieczornej

 

z wyjątkiem niedziel i świąt.

 

 

Patron parafii

 

 

       Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu świętego świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

             W Liście Św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie Św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

         We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.