PARAFIALNY  ODDZIAŁ  AKCJI  KATOLICKIEJ

Akcja Katolicka to stowarzyszenie wiernych świeckich, mające w założeniu szeroko rozumiany apostolat i współpracę z hierarchią kościelną. Za ojca tej organizacji uchodzi powszechnie papież Pius XI, który rozumiał przez nią udział wiernych świeckich w apostolacie Kościoła. Nadał on stowarzyszeniu ramy organizacyjne w encyklice Ubi arcano z 23 XII 1922 i liście Quae Nobis z 13 XI 1928.

W Polsce Akcję Katolicką powołano do istnienia podczas Konferencji Episkopatu w Poznaniu 28-30 IV 1930 r. Zgodnie z zaleceniami statutu utworzono cztery organizacje, zwane kolumnami, na cały kraj: Katolicki Związek Mężczyzn, Katolicki Związek Kobiet, Katolicki Związek Młodzieży Męskiej i Katolicki Związek Młodzieży Żeńskiej. Tuż przed Drugą wojną światową Akcja Katolicka w Polsce liczyła ok. 750 tysięcy członków. Stanowiła ona z pewnością punkt wyjściowy do rozbudzenia u świeckich odpowiedzialności za Kościół.

Po zakończeniu Drugiej wojny światowej Akcja Katolicka w Polsce nie została reaktywowana,
a system totalitarny uniemożliwił swobodną działalność również innym stowarzyszeniom i organizacjom dla świeckich. W 1993 r. Jan Paweł II zachęcił biskupów polskich, przebywających w Rzymie z wizytą "ad limina apostolorum", do stworzenia warunków, aby Akcja Katolicka "na nowo odżyła". Wśród działań Episkopatu Polski w tym zakresie na szczególną uwagę zasługuje list pasterski Akcja Katolicka w służbie nowej ewangelizacji z 17 III 1995. Dalszym owocem przemyśleń i konsultacji był zatwierdzony 2 V 1995 Statut Akcji Katolickiej w Polsce.

25 grudnia 1995 roku abp Józef Michalik erygował Akcję Katolicką w archidiecezji przemyskiej.
W dekrecie nominacyjnym napisał: „Mając na uwadze pracę formacyjną prowadzoną wśród kandydatów
ze 130 parafii eryguję Akcję Katolicką Archidiecezji Przemyskiej”
.

W dacie wydania dekretu należy odkryć oczekiwanie Metropolity Przemyskiego, by rodząca się organizacja ubogaciła Archidiecezję rzeszą członków świadomych swej godności i misji, z racji przyjętych sakramentów chrztu  i bierzmowania.

Po 25 latach obecności Akcji Katolickiej w infrastrukturze zrzeszeń religijnych warto podjąć refleksję, czy oczekiwania Księdza Arcybiskupa zostały spełnione.

Liczba oddziałów parafialnych i członków a także rola, jaką odgrywa ta organizacja w Archidiecezji pozwala wydać odpowiedź pozytywną. Jednak są pewne symptomy, które budzą niepokój, choćby liczba zawieszonych oddziałów.

Nasz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Kańczudze został formalnie nominowany dekretem
w roku 1998. Pierwszym Prezesem POAK była Pani Irena Bachnacka zaś Księdzem Asystentem w tamtym czasie został ks. dr Andrzej Skiba. W latach 1999 – 2015 funkcję Prezesa pełniła Pani Anna Dytrych. Opiekę nad POAK w tym czasie z ramienia księży sprawowali ks. Aleksander Radoń, ks. Jan Woźniak oraz obecny Proboszcz Parafii pw. Św. Michała Archanioła ks. prał. dr Wojciech Pac. Przez kolejną kadencję w latach 2015 – 2019 Prezesem była Pani Elżbieta Kołotyło. Obecnie od roku 2019 Prezesem jest Pani Ewa Jodłowska – Zając.

Zarówno w poprzedniej jak i obecnej kadencji księdzem Asystentem pozostaje nasz Proboszcz
ks. prał. dr Wojciech Pac.

Nasza formacja obecnie liczy 16 członków w tym 1 kandydatka. Spotkania odbywają się w każdą drugą środę miesiąca i poprzedzone są nabożeństwem do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Mszą Św.

Stałe punkty comiesięcznych spotkań POAK: zapalenie świecy, wspólna modlitwa, kwadrans ewangeliczny w obecności Kapłana, formacja biblijna (głośne czytanie Pisma Świętego), studiowanie i wspólne rozważanie materiałów formacyjnych „Wielka tajemnica wiary”, dzielenie się wiarą, kwadrans czytelniczy, modlitwa na zakończenie i błogosławieństwo Kapłana.

Ponadto członkowie POAK to osoby empatyczne, nie są obojętne na los drugiego człowieka,
to dzięki nim co roku odbywa się zbiórka darów w Kościele Parafialnym od mieszkańców Kańczugi oraz sponsorów spoza parafii. Zbiórka przeznaczona jest zwykle dla osób samotnych, niepracujących i rodzin potrzebujących. Przygotowanie paczek żywnościowych odbywa się w ramach wolontariatu przed Świętami Bożego Narodzenia, sprawia dużo radości dla członków i spotyka się z wielką życzliwością ze strony obdarowanych.

Na każdy rok - opracowywany jest plan pracy POAK, zatwierdzony przez Księdza Asystenta
i uwzględniający wszystkie działania oddziału.

Działania podejmowane przez POAK to w szczególności: udział w duchowej adopcji dziecka poczętego, spotkania wigilijne i opłatkowe dla grup działających w parafii, organizacja parafialnych oraz ekstremalnej Drogi Krzyżowej, modlitwa w intencji kapłanów, Kościoła i Ojczyzny, wsparcie modlitewne i finansowe misji, udział w Wiosennym i Jesiennym Dniu Skupienia, angażowanie parafian do aktywnego udziału
w posłudze liturgicznej, organizacja Dnia Kapłańskiego, organizacja pielgrzymek do Strachociny, Częstochowy, Przemyśla, Kielanówki z udziałem parafian, organizacja poczęstunku dla Pątników pieszych pielgrzymek, zbiórki makulatury na studnie, konkursy dla dzieci i młodzieży.

Nasz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej swoje 25 – lecie będzie obchodził w roku 2023.

Zachęcamy Panie i Panów, gotowych podjąć się trudu i chcących bezinteresownie podejmować różne działania w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej do pracy w naszej formacji. A zachętą niech będzie fakt, że mimo pandemii, do naszego POAK wstąpiło trzech nowych członków. Myślę, że to tylko podkreśla słuszność działania Akcji Katolickiej w Parafii.

 

    Ewa Jodłowska-Zając

 

Prezes POAK w Kańczudze

 

 

 Msze Święte

 

  W niedziele i święta nakazane:

 

      7.30,  9.30,  11.00, 16.00

Codziennie od poniedziałku do soboty:

 

              7.00,  18.00

 

 Kancelaria

 

 

 

Kancelaria czynna jest codziennie

 

bezpośrednio po Mszy św. wieczornej

 

z wyjątkiem niedziel i świąt.

 

 

Patron parafii

 

 

       Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu świętego świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

             W Liście Św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie Św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

         We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.